Jaką wybrać odzież na spływ kajakowy?

30 marca 2021

Gwarancją udanego spływu kajakowego jest nie tylko wybór profesjonalnego organizatora, ale również przemyślane przygotowanie do tego wydarzenia. Planowanie obejmuje skompletowanie niezbędnego ekwipunku w tym także właściwego ubrania. Jeśli zastanawiasz się, jaką wybrać odzież na spływ kajakowy, poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki.

Praktyczna odzież na spływ kajakowy

Spływ kajakowy może być organizowany wiosną, latem lub jesienią. Niewykluczone, że zmienna, kapryśna pogoda sprawi niespodziankę również w cieplejsze dni. Dlatego, jeśli planujesz kilkudniowy spływ kajakowy, polecamy przygotować się na różne warunki pogodowe. Oznacza to konieczność spakowania ubrania na każdą temperaturę. Nie zapomnij więc o ciepłej bluzie i wodoodpornej kurtce przeciwdeszczowej, nawet jeśli nie spodziewasz się pogorszenia pogody.

Odzież powinna być przede wszystkim wygodna. Warto pamiętać, że czeka Cię długie wiosłowanie i przebywanie w jednej pozycji. Zbyt obcisłe ubranie mogłoby krępować ruchy lub powodować dyskomfort. Zalecamy także ubrania z szybkoschnących materiałów. Nawet najbardziej doświadczeni kajakarze biorą pod uwagę możliwość wywrotki. W tej sytuacji posiadanie kompletu ubrań na zmianę jest również dobrym pomysłem. Dodatkową odzież zalecamy zabrać nawet na kilkugodzinny spływ i warto ją odpowiednio zabezpieczyć przed przypadkowym zamoczeniem. W innym przypadku możesz stać się pechowym posiadaczem aż dwóch zestawów przemoczonej odzieży.

Obuwie na spływ kajakowy i inne akcesoria

Obuwie na spływ kajakowy podobnie jak odzież powinno zapewniać maksimum komfortu. Pamiętaj, że czasami konieczne jest wejście do wody i przeniesienie kajaku. W tej sytuacji sandały lub klapki byłyby bardzo niepraktyczne. Z kolei nasiąknięte wodą trampki, będą źródłem dyskomfortu. Polecamy więc buty z twardą podeszwą do sportów wodnych lub wodoszczelne buty neoprenowe. Długotrwałe wiosłowanie może przyczynić się do powstawania odcisków. Zachęcamy do zaopatrzenia się w funkcjonalne rękawice. Specjalne rękawice neoprenowe pomagają utrzymać wiosła w prawidłowej pozycji i zapobiegną wyślizgiwaniu się ich z rąk.

Ubranie dziecka na spływ kajakowy

Jeśli planujesz zorganizować rodzinną wyprawę, a nie wiesz, jaką wybrać odzież na spływ kajakowy dla dziecka, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą z nich jest oczywiście bezpieczeństwo pociechy. Dlatego niezbędne jest wyposażenie go w kamizelkę asekuracyjną w odpowiednim do jego wzrostu rozmiarze. Pamiętaj także o nakryciu głowy, chroniącym dziecko przed przegrzaniem. Jeśli chodzi o pozostałą odzież, staraj się ubierać dziecko cieplej. Jest to szczególnie istotne w chłodniejsze dni. Podczas gdy wiosłujący rodzic rozgrzewa się, maluch pozostaje bez ruchu. Może więc marznąć, jeśli nie ubierzesz go odpowiednio. Awaryjna bluza lub kocyk powinny być zawsze pod ręką.

Spływ kajakowy w malowniczej scenerii to wymarzony sposób na aktywne spędzenie czasu wolnego. Dobrze spakowany plecak i odpowiednio dobrana odzież ochronią przed drobnymi niedogodnościami.

Inne posty

Co zabrać na kajaki?

Co zabrać na kajaki?

Wybierasz się po raz pierwszy na kajaki i nie wiesz, co ze sobą zabrać? Do spływu kajakowego warto się dobrze przygotować, aby mieć pewność, że podczas podróży nie zaskoczy Cię brak żadnego ważnego przedmiotu. Dlatego w tym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym...

Błędy popełniane na spływach kajakowych

Błędy popełniane na spływach kajakowych

Jeśli planujesz wybrać się na spływ kajakowy, dobrze przygotuj się do wyprawy. Rozmaite pomyłki popełniane w trakcie wyprawy nie tylko znacząco obniżają komfort pływania, ale mogą też stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników. W tym artykule...

Prędkość kajaka – szybciej niż Ci się zdaje!

Prędkość kajaka – szybciej niż Ci się zdaje!

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z kajakarstwem często zastanawiają się, z jaką prędkością płynie kajak. Na pozór może się wydawać, że jest to bardzo wolne tempo. Dziś rozwiejemy te wątpliwości!