Co zabrać na kajaki?

22 października 2021

Wybierasz się po raz pierwszy na kajaki i nie wiesz, co ze sobą zabrać? Do spływu kajakowego warto się dobrze przygotować, aby mieć pewność, że podczas podróży nie zaskoczy Cię brak żadnego ważnego przedmiotu. Dlatego w tym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym odpowiednio przygotujesz się do wyjazdu. Sprawdź zatem, co zabrać na kajaki.

Co należy zabrać ze sobą na spływ kajakowy?

Planując krótki lub długi spływ, pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu bagażu podręcznego. Ze względu na bardzo ograniczone miejsce w kajaku, konieczne jest zredukowanie liczby zabieranych ze sobą przedmiotów. Jeśli zdecydujesz się na zamówienie przewozu bagaży w trakcie spływu, możesz pozwolić sobie na zwiększenie ekwipunku. To coraz częściej wybierane rozwiązanie, które pozwala uniknąć konieczności pakowania i wypakowywania kajaka podczas dłuższej wyprawy. Ma ono jednak również minusy, w tym przede wszystkim znaczne ograniczenie swobody w wyborze miejsca noclegowego.

Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujesz się na wynajęcie kajaka wraz z usługą przewozu bagaży, czy też nie, musisz pamiętać o rzeczach, które należy koniecznie zabrać ze sobą. Co ważne, już po kilku noclegach pakowanie i rozpakowywanie nie sprawi Ci kłopotów. Co więcej, będziesz je wykonywał szybko, niemal automatycznie.

Co zabrać na kajaki? Ekwipunek na krótki spływ

To, co powinno znaleźć się w bagażu, zależy od kilku czynników, np. od sposobu organizacji wyprawy czy też wybranego szlaku. Podstawowy ekwipunek obejmuje w dużej mierze rzeczy podobne do tych, które zabierzesz ze sobą na każdą wycieczkę terenową. W ciepłe dni w Twoim plecaku powinien więc znaleźć się krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, środek na poparzenia słoneczne oraz kapelusz, czapka lub chusta zabezpieczająca przed słońcem. Weź także obuwie chroniące stopy podczas chodzenia w wodzie – mogą to być nawet zwyczajne tenisówki. Ważne, by miały stosunkowo grubą podeszwę. Zabierz ze sobą szybko wysychające ubrania zabezpieczające przed silnym nasłonecznieniem. W ciepłe dni przyda się także strój do kąpieli. Warto również zapakować klasyczne rękawice do jazdy na rowerze. Obowiązkowym elementem wyposażenia bagażu na spływ kajakowy jest także apteczka, do której zapakuj podstawowe leki przeciwbólowe, bandaże i plastry na odciski.

Na wyprawy w dni deszczowe lub z niepewną pogodą zabierz koniecznie kurtkę przeciwdeszczową. W przypadku kilkudniowej wyprawy przyda się zapas ubrań do przebrania w sytuacji niespodziewanego deszczu, takich jak spodnie, koszulki i polar. Koniecznie zapakuj je w nieprzemakalne opakowanie. Niezależnie od pogody, do hermetycznego pojemnika włóż także dokumenty, telefon czy klucze do samochodu.

Niezbędne wyposażenie podczas dłuższego wyjazdu

Wynajęcie kajaka na dłuższy spływ sprawia, że musisz zabrać ze sobą znacznie większy ekwipunek. To, co konkretnie znajdzie się w plecaku, zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim sposobu wyżywienia (we własnym zakresie czy też posiłki w stanicach, restauracjach itp.), typu planowanych noclegów (domki, namioty, hotele), a także sposobu przewożenia bagażu (w kajaku albo samochodzie). Pamiętaj, że zawsze warto zabrać ze sobą jedynie przedmioty niezbędne i ważne, nawet gdy możesz pozwolić sobie na większy bagaż. Jeśli wybierasz transport plecaka w kajaku, liczba zabranych przedmiotów jest szczególnie istotna, ponieważ kajak ma określoną wyporność i ładowność.

Poza wcześniej wymienionymi przedmiotami, może Ci się przydać także wiele innych rzeczy. Jeśli planujesz noclegi pod namiotem, a także samodzielne gotowanie, zapakuj koniecznie namiot, śpiwór, materac, karimatę oraz butlę turystyczną z palnikiem, zapalniczkę bądź zapałki. Przydadzą Ci się nietłukące talerze, kubki i sztućce, jedzenie (najlepiej takie, które nie psuje się szybko), pojemniki na wodę oraz zapas wody w butelkach.

W plecaku obowiązkowo powinny się też znaleźć przybory toaletowe, worki na śmieci, odzież do spania oraz ubrania na chłodniejsze dni i wieczory. Przyda Ci się saperka, toporek i mapa. Weź ze sobą latarkę, kawałek linki, którą wykorzystasz jako cumę, jak również worki żeglarskie bądź z grubej folii, dzięki którym zabezpieczysz bagaż przed zmoknięciem.

Inne posty

Błędy popełniane na spływach kajakowych

Błędy popełniane na spływach kajakowych

Jeśli planujesz wybrać się na spływ kajakowy, dobrze przygotuj się do wyprawy. Rozmaite pomyłki popełniane w trakcie wyprawy nie tylko znacząco obniżają komfort pływania, ale mogą też stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników. W tym artykule...

Jaką wybrać odzież na spływ kajakowy?

Jaką wybrać odzież na spływ kajakowy?

Gwarancją udanego spływu kajakowego jest nie tylko wybór profesjonalnego organizatora, ale również przemyślane przygotowanie do tego wydarzenia. Planowanie obejmuje skompletowanie niezbędnego ekwipunku w tym także właściwego ubrania. Jeśli zastanawiasz się, jaką wybrać odzież na spływ kajakowy, poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki.

Prędkość kajaka – szybciej niż Ci się zdaje!

Prędkość kajaka – szybciej niż Ci się zdaje!

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z kajakarstwem często zastanawiają się, z jaką prędkością płynie kajak. Na pozór może się wydawać, że jest to bardzo wolne tempo. Dziś rozwiejemy te wątpliwości!