Pomysł na weekend na Śląsku — jak aktywnie spędzić wolny czas?

22 października 2021

Nie bez powodu mówi się, że aktywne pomysły na weekend okazują się świetnym sposobem na wypoczynek. Dzięki temu, że podczas wysiłku nasze ciało wydziela endorfiny, możemy bardzo szybko poprawić samopoczucie i jednocześnie zyskać więcej energii, by stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Warto przy tym wspomnieć, że aktywność fizyczna w weekendy ma także świetny wpływ na zdrowie naszego organizmu — jako że w tygodniu nie zawsze mamy czas na to, aby zadbać o sprawne ciało, sobota i niedziela to dobry moment na ćwiczenia poprawiające kondycję oraz wydolność. Co więcej, aktywne pomysły na weekend bardzo często łączą się z pięknymi widokami i niezwykłymi krajobrazami — między innymi wtedy, gdy zdecydujemy się na górską wyprawę lub na spływ kajakowy na Śląsku.

Dlaczego warto zdecydować się na aktywny weekend na Śląsku?

Choć wielu osobom Śląsk kojarzy się często z nieco ponurymi, górniczymi rejonami, w rzeczywistości okazuje się idealnym miejscem na weekendowy odpoczynek w otoczeniu pięknej natury. Dużym uznaniem przyjezdnych oraz mieszkańców cieszą się między innymi schowane wśród lasów zamki czy wyjątkowe parki. Ponadto niesłabnącym zainteresowaniem wyróżnia się Pustynia Błędowska, która zaskakuje swoją wielkością i niezwykłymi widokami. Warto przy tym wspomnieć, że bardzo dobrze przemyślane szlaki na Śląsku pozwalają na zorganizowanie dwu- lub trzydniowej wyprawy, podczas której można z powodzeniem spać w namiocie czy w okolicznych ośrodkach. Tego typu pomysł na weekend okazuje się świetnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby nieco zwolnić i skupić się na tym, co je otacza.

Mówiąc o pomysłach na weekend na Śląsku, nie sposób nie wspomnieć również o spływach kajakowych. Dzięki temu, że Śląsk może pochwalić się licznymi rzekami, które są otoczone lasami czy łąkami, okazuje się bardzo dobrym celem podróży dla osób, które chciałyby wybrać się na wyjątkową wyprawę. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że spływ kajakowy na Śląsku cieszy się dużym uznaniem nie tylko podczas późnej wiosny i lata, ale także w trakcie jesieni. Wówczas możemy podziwiać pomarańczowo-złote drzewa, zmieniające swoje kolory pola czy zwierzęta, które powoli przygotowują się na nadchodzącą zimę. Z tego też powodu można z powodzeniem stwierdzić, że spływ kajakowy na Śląsku nigdy nie jest taki sam – nawet wtedy, gdy zdecydujemy się ponownie wybrać tę samą lokalizację.

O czym powinniśmy pamiętać, decydując się na spływ kajakowy na Śląsku?

Wbrew pozorom rozważając spływ kajakowy na Śląsku, nie musimy ograniczać się jedynie do kilku podobnych tras. W ofercie wypożyczalni Świat Kajaków znajdziemy między innymi ciekawe propozycje spływów, które mają miejsce na takich terenach jak Przemsza, Ruda czy Wisła. Co więcej, osoby, które chciałyby w aktywny sposób spędzić dłuższy weekend, mogą zdecydować się na kilkudniowe spływy, podczas których można zobaczyć bardziej oddalone odcinki rzek i przy okazji dłużej pobyć wśród pięknych krajobrazów. Warto również wspomnieć, że w przypadku spływów kajakowych nieodłącznym elementem wycieczki okazują się noclegi pod namiotami, podczas których zapominamy o codziennych zmartwieniach i przebywamy z osobami, które darzymy sympatią. Ponadto tego typu wyprawa okazuje się idealnym sposobem na przeżycie wielu niezapomnianych przygód.

Wybierając się na spływ kajakowy na Śląsku, dobrym pomysłem będzie zadbanie o odpowiednio przygotowany bagaż. W pojemnym plecaku, który będzie wygodny w noszeniu, powinny znaleźć się między innymi takie akcesoria jak latarka, lornetka, krem z filtrem, zapasowe nakrycie głowy, woda, prowiant, gotówka czy preparat na komary. Warto przy tym pamiętać, że nasz plecak prawdopodobnie zamoknie podczas wyprawy — z tego też powodu świetnym rozwiązaniem stają się wodoodporne pojemniki i case’y, w których schowamy ważne rzeczy, gotówkę lub telefon. Oprócz tego powinniśmy zadbać o komfortowe buty do chodzenia po wodzie i kalosze — szczególnie wtedy, gdy planujemy nocować nieopodal spływu.

Inne posty

Błędy popełniane na spływach kajakowych

Błędy popełniane na spływach kajakowych

Jeśli planujesz wybrać się na spływ kajakowy, dobrze przygotuj się do wyprawy. Rozmaite pomyłki popełniane w trakcie wyprawy nie tylko znacząco obniżają komfort pływania, ale mogą też stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników. W tym artykule...

Jaką wybrać odzież na spływ kajakowy?

Jaką wybrać odzież na spływ kajakowy?

Gwarancją udanego spływu kajakowego jest nie tylko wybór profesjonalnego organizatora, ale również przemyślane przygotowanie do tego wydarzenia. Planowanie obejmuje skompletowanie niezbędnego ekwipunku w tym także właściwego ubrania. Jeśli zastanawiasz się, jaką wybrać odzież na spływ kajakowy, poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki.

Prędkość kajaka – szybciej niż Ci się zdaje!

Prędkość kajaka – szybciej niż Ci się zdaje!

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z kajakarstwem często zastanawiają się, z jaką prędkością płynie kajak. Na pozór może się wydawać, że jest to bardzo wolne tempo. Dziś rozwiejemy te wątpliwości!