Błędy popełniane na spływach kajakowych

22 października 2021

Jeśli planujesz wybrać się na spływ kajakowy, dobrze przygotuj się do wyprawy. Rozmaite pomyłki popełniane w trakcie wyprawy nie tylko znacząco obniżają komfort pływania, ale mogą też stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników. W tym artykule znajdziesz najczęstsze błędy na spływach kajakowych. Wystrzegaj się ich, aby cieszyć się przyjemnym i bezpiecznie spędzonym czasem.

Brak wiedzy i umiejętności w zakresie pływania kajakiem

Podstawowe błędy na spływach kajakowych są związane przede wszystkim z brakiem umiejętności oraz wiedzy z zakresu pływania kajakiem. Mimo że kajakarstwo nizinne nie jest ekstremalnym sportem, to najlepiej, aby w ekipie pływającej przynajmniej jedna osoba wykazywała się elementarną wiedzą dotyczącą tej dyscypliny. Szczególnie istotna jest wiedza dotycząca zachowania się kajaka na nurcie i w czasie pokonywania przeszkód, sterowania maszyną, wiosłowania w przód i w tył. Ważne jest też, aby wiedzieć, jak zachowywać się w awaryjnej sytuacji, takiej jak np. wywrócenie kajaka, a także jak zatrzymywać się oraz zakręcać.

Przynajmniej jeden kajakarz powinien dysponować stosowną wiedzą i przed spływem przeszkolić pozostałych uczestników. Jeśli jednak w Twojej ekipie nikt wcześniej nie pływał kajakiem i nie ma wiedzy w tym temacie, na pierwszy rejs lepiej wybrać się na zorganizowany spływ, gdzie doświadczeni instruktorzy pokażą i doradzą, jak sobie radzić na wodzie.

Brak zaopatrzenia i sprzętu

Kolejnym kluczowym i często niebezpiecznym w skutkach błędem popełnianym przez pływaków jest brak odpowiedniego zaopatrzenia oraz niezaplanowanie trasy. Przed spływem koniecznie opracuj kolejne punkty trasy i sprawdź na mapie, jak płynie rzeka. Na wyprawę zabierz ze sobą przewodnik bądź mapę. Dostosuj podróż do poziomu trudności jej uczestników, aby przeprawa nie okazała się dla nich zbyt skomplikowana albo mało interesująca.

Obowiązkowo zadbaj o ważne wyposażenie. W Twoim ekwipunku powinny znaleźć się m.in. okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, kurtka przeciwdeszczowa i ciepła bluza. Podręczne akcesoria, takie jak telefon, klucze do domu i auta oraz dokumenty zapakuj do szczelnego opakowania chroniącego przed wilgocią. Podczas wiosłowania, zwłaszcza w upalny dzień, organizm poci się i traci wodę, którą należy regularnie uzupełniać. Dlatego w podręcznym bagażu koniecznie umieść wodę w butelce, a także przekąski – owoce, kanapkę albo baton energetyczny.

Ważnym elementem wyposażenia są też kamizelki asekuracyjne dla każdego uczestnika spływu. Niezależnie od umiejętności pływackich, każda osoba w kajaku powinna mieć nałożoną kamizelkę. Wpływa ona na bezpieczeństwo, a ponadto w przypadku wiatru czy deszczu stanowi dodatkową warstwę chroniącą przed chłodem. W podręcznym bagażu powinny się też znaleźć latarka, scyzoryk oraz mocna linka służąca jako cuma.

Brak apteczki

Zaopatrz się także w apteczkę pierwszej pomocy. Podręczny pojemnik powinien płynąć zawsze w ostatnim kajaku, a najlepiej w każdym. W apteczce muszą znaleźć się plastry, materiały opatrunkowe, koc NRC, środki redukujące skutki oparzeń i bandaże elastyczne. Zapakuj do niej także leki przeciwbólowe, przeciwalergiczne oraz zapobiegające biegunce i przeziębieniu.

Alkohol, brawura, lekceważenie rzeki

Kardynalnym błędem popełnianym podczas spływu kajakowego jest lekceważenie rzeki. Pamiętaj, że nawet pozornie niegroźna rzeczka to żywioł, który bywa bardzo niebezpieczny. Dlatego przed wyprawą zdobądź informacje na temat kolejnych odcinków spływu. Sprawdź je na mapie lub w przewodniku, poszukaj w internecie albo zapytaj specjalistów w wypożyczalni kajaków, z której usług korzystasz. Jeśli przed podróżą nie dowiesz się, jak wygląda trasa, może później okazać się, że spływ nie spełni Twoich oczekiwań, będzie zbyt uciążliwy albo przeciwnie – łatwy, a tym samym nieciekawy. Nie lekceważ jazów, młynów, przenosek i innych budowli wodnych. To miejsca trudne, często niebezpieczne, a niekiedy niespływalne. Dlatego tak ważna jest weryfikacja trasy przed rozpoczęciem podróży.

Nie przeceniaj też swych umiejętności i sił. Nawet z pozoru spokojne oraz leniwie toczące się wody rzeki są groźne i mogą przysporzyć problemów w przypadku zbyt lekkomyślnego i nieodpowiedzialnego zachowania, zwłaszcza pływania pod wpływem alkoholu. Pamiętaj, że pływanie kajakiem po alkoholu jest zabronione prawnie. Ponadto pijąc drinki w upalne dni, dodatkowo narażasz organizm na odwodnienie, a w czasie deszczu lub chłodniejszej pogody możesz się nadmiernie wychłodzić, ponieważ alkohol rozgrzewa tylko pozornie.

Brak łączności i możliwości kontaktu ze światem

Wybierając się na spływ kajakowy, zadbaj o możliwość łączności ze światem. Błędy na spływach kajakowych tego rodzaju sprawiają, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem albo sprzętem szybkie sprowadzenie pomocy staje się bardzo trudne, a niekiedy niemożliwe. Nie zapominaj więc o zabraniu ze sobą telefonu komórkowego z naładowaną baterią. Najlepiej zabierz także powerbank, czyli podręczny „nośnik energii”, który pozwoli naładować akumulator w smartfonie bez konieczności podłączania go do prądu. Weź też numer kontaktowy do właściciela wypożyczalni, organizatora spływu bądź kierowcy, który dostarczył kajaki. W przypadku kłopotów ze sprzętem czy też wcześniejszego zakończenia wyprawy taki kontakt okaże się niezbędny.

Inne posty

Co zabrać na kajaki?

Co zabrać na kajaki?

Wybierasz się po raz pierwszy na kajaki i nie wiesz, co ze sobą zabrać? Do spływu kajakowego warto się dobrze przygotować, aby mieć pewność, że podczas podróży nie zaskoczy Cię brak żadnego ważnego przedmiotu. Dlatego w tym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym...

Jaką wybrać odzież na spływ kajakowy?

Jaką wybrać odzież na spływ kajakowy?

Gwarancją udanego spływu kajakowego jest nie tylko wybór profesjonalnego organizatora, ale również przemyślane przygotowanie do tego wydarzenia. Planowanie obejmuje skompletowanie niezbędnego ekwipunku w tym także właściwego ubrania. Jeśli zastanawiasz się, jaką wybrać odzież na spływ kajakowy, poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki.

Prędkość kajaka – szybciej niż Ci się zdaje!

Prędkość kajaka – szybciej niż Ci się zdaje!

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z kajakarstwem często zastanawiają się, z jaką prędkością płynie kajak. Na pozór może się wydawać, że jest to bardzo wolne tempo. Dziś rozwiejemy te wątpliwości!