Osoby rozpoczynające swoją przygodę z kajakarstwem często zastanawiają się, z jaką prędkością płynie kajak. Na pozór może się wydawać, że jest to bardzo wolne tempo. Dziś rozwiejemy te wątpliwości!
Prędkość kajaka płynącego po akwenie wodnym zależy od różnych czynników i czasami może osiągać imponującą szybkość. Jeziora i stawy spowalniają płynięcie, jednak rzeki przyspieszają. Dla porównania płynąc po wodach stojących, kajak porusza się z prędkością około 3,4 – 3,5 km/h, natomiast na rzekach o średnim nurcie można płynąć kajakiem od 4 do 5,7 km/h, w zależności od ilości przeszkód na rzece. Jeśli na trasie znajdują się powalone drzewa, liczne gałęzie, mielizny i głazy to prędkość kajaka płynącego na danym odcinku spada do nawet 3 km/h. Jednak to nadal nie jest żółwie tempo. Z kolei na szybkich rzekach można płynąć kajakiem z prędkością od 5 do 7 km/h, a nawet 8 km./h.
Organizując swój pierwszy w życiu spływ kajakowy lub rozpoczynając przygodę z kajakowaniem, warto zaplanować na jeden dzień trasę nie dłuższą niż 25 km na rzece z widocznym nurtem. To wystarczający dzienny etap na rekreacyjnym spływie kajakowym. Często grupy początkujące decydują się na odcinki liczące około 18 – 25 km, aby zobaczyć po drodze więcej atrakcji i cieszyć się obcowaniem z naturą.
Bardziej doświadczeni kajakarze wybierający rzeki szerokie z szybszym nurtem, pokonują znacznie dłuższe trasy, osiągając szybsze tempo, średnio wynoszące około 10 – 15 km/h. Dla niektórych to normalne tempo pozwalające na aktywny wypoczynek, skutkujące jedynie umiarkowanym stopniem zmęczenia, a dostarczającym wielu wrażeń.
Od czego zależy prędkość płynięcia kajaka?
Prędkość poruszania się kajakiem zależy od nie tylko od rodzaju akwenu wodnego. Wpływa na nią jeszcze kilka czynników, które mogą przyspieszyć lub spowolnić tempo płynięcia. Jednym z nich są warunki pogodowe. Gdy kajak płynie w stronę, z której wieje wiatr, jego opór sprawia, że trudniej się wiosłuje i czas przebytej trasy nieco się wydłuża.
Istotny wpływ na prędkość kajaka ma również jego model. Znacznie szybsze są kajaki zwane plastikami wykonane z polietylenu, bardzo wytrzymałego surowca, dzięki któremu stabilna konstrukcja kajaka gwarantuje bezpieczną i komfortową jazdę. Ponadto krótsze modele są „zwinniejsze” i łatwiej nimi ominąć przeszkody.
Reasumując, prędkość kajaka może być różna i na pierwszy rzut oka może się wydawać, że popłynie się wolno. Jednak jest to pewien stereotyp, ponieważ nawet debiutujący kajakarze osiągają imponującą szybkość i cieszą się mnóstwem wrażeń.