Pierwszy raz na kajaku –  5 ważnych zasad, o których należy pamiętać

5 listopada 2020

Dla osób wybierających się pierwszy raz w życiu na spływ kajakowy i zastanawiających się, na co zwrócić uwagę przygotowaliśmy garść cennych wskazówek. Poniżej podpowiadamy, o czym należy pamiętać, aby płynąć pierwszy raz na kajaku i przeżyć fascynującą przygodę pełną pozytywnych wrażeń i cieszyć się udanym wypoczynkiem.

Reasearch i jazda próbna kajakiem

Osoby, które nigdy nie płynęły kajakiem i nie miały nawet wiosła w ręce, przed swoją pierwszą wyprawą powinny zdobyć jak najwięcej informacji o spływie. Nieoceniony w tej sytuacji okazuje się reaserch, czyli uzyskanie wiadomości z niezależnych źródeł na temat spływów kajakowych. Pomocne stają się wówczas portale internetowe o tej tematyce, blogi, a także przewodniki z punktów informacji turystycznej. Warto także porozmawiać ze znajomymi, którzy już mieli okazję wzięcia udziału w spływie. Na pewno poradzą, w jaki sposób rozpocząć przygodę z kajakarstwem. Pomocna może okazać się pierwsza jazda próbna kajakiem na krótkim odcinku, np. na długości 5-10 km, z osobą doświadczoną. Pokaże ona w jaki sposób prawidłowo wiosłować i na co zwrócić szczególną uwagę w czasie płynięcia.

Dopasowanie trasy i długości spływu dostosowane do umiejętności

Osoby początkujące powinny rozpocząć swoją przygodę z kajakarstwem od krótkich wypadów, jedno lub dwudniowych na niewielkich odcinkach. Płynąc pierwszy raz na kajaku, należy wybrać rzekę spokojną, która nie jest zbyt szeroka i płynie powoli. Przed udaniem się na spływ, warto prześledzić na mapie trasę i dowiedzieć się o ewentualnych przeszkodach mogących pojawić się podczas płynięcia. Nie mając doświadczenia w kajakarstwie, nie polecamy pływania po trudnych szlakach z kaskadami i głazami narzutowych po drodze.

Właściwy strój i wyposażenie

Naczelną zasadą rozpoczęcia uprawiania każdej dyscypliny sportu, w tym również kajakarstwa, jest zadbanie o właściwy strój i wyposażenie. Odzież i obuwie trzeba dopasować do pory roku, a także warunków pogodowych. Strój powinien być wygodny i odporny na przemakanie. Aby nie przeciążyć nadmiernie kajaka, na spływ należy zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Warto zaopatrzyć się w worek wodoszczelny zabezpieczający dokumenty i inne ważne przedmioty przed przemoknięciem. Natomiast przed wyruszeniem w trasę konieczne jest sprawdzenie stanu kajaka, wioseł oraz założenie kamizelki

Wybór odpowiedniego kajaka i osoby towarzyszącej

Niedoświadczeni kajakarze powinni wybierać kajaki dwuosobowe i płynąć z osobą, która ma już doświadczenie w tym zakresie. Kajaki polecamy wypożyczyć od sprawdzonych wypożyczalni kajaków. Będąc debiutantem, należy wybierać modele wykonane z trwałych i mocnych tworzyw, np. z polietylenu. Nie polecamy na tym etapie kajaków składanych ani dmuchanych.

Stosowanie się do poleceń kierownika grupy

Będąc na spływie kajakowym, zarówno zorganizowanym przez klub, jak i ze znajomymi należy pamiętać, że zawsze powinna być jedna osoba, która przewodzi grupą i płynie pierwsza. Z reguły to ktoś, kto bardzo dobrze zna trasę i ma już pewne doświadczenie w płynięciu. Nie należy jej wyprzedzać. Płynąc pierwszy raz na kajaku, należy uważnie słuchać jej poleceń i wskazówek. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa całej grupy. Gdy pogoda się załamie, na hasło „do brzegu” trzeba szybko reagować. Nigdy nie  można oddalać się od grupy a wszelkie trudności i problemy muszą zostać natychmiast zgłoszone do osoby prowadzącej spływem, a gdy to jest niemożliwe, do najbliżej płynącej. Zasady, o których trzeba pamiętać, wybierając się pierwszy raz na spływ kajakiem, pomogą w lepszym przygotowaniu się do niego oraz sprawią, że wypoczynek będzie przebiegał bez komplikacji.

Inne posty

Co zabrać na kajaki?

Co zabrać na kajaki?

Wybierasz się po raz pierwszy na kajaki i nie wiesz, co ze sobą zabrać? Do spływu kajakowego warto się dobrze przygotować, aby mieć pewność, że podczas podróży nie zaskoczy Cię brak żadnego ważnego przedmiotu. Dlatego w tym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym...

Błędy popełniane na spływach kajakowych

Błędy popełniane na spływach kajakowych

Jeśli planujesz wybrać się na spływ kajakowy, dobrze przygotuj się do wyprawy. Rozmaite pomyłki popełniane w trakcie wyprawy nie tylko znacząco obniżają komfort pływania, ale mogą też stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników. W tym artykule...

Jaką wybrać odzież na spływ kajakowy?

Jaką wybrać odzież na spływ kajakowy?

Gwarancją udanego spływu kajakowego jest nie tylko wybór profesjonalnego organizatora, ale również przemyślane przygotowanie do tego wydarzenia. Planowanie obejmuje skompletowanie niezbędnego ekwipunku w tym także właściwego ubrania. Jeśli zastanawiasz się, jaką wybrać odzież na spływ kajakowy, poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki.